Sosyal Latin Dansları Nedir? Egitimi Nasıldır?

 

Günümüzde dans eğitimi almak kişisel gelişim üzerinde önemli bir etki oluşturmaktadır. Bu eğitimi alan insanlar daha sosyal olmakla birlikte, kendinden emin hareketleriyle bulundukları çevrede popüler bir yer edinmektedirler.

Dans etmek mafsalları rahatlatmak, kalpdamar sistemini güçlendirmek için de ideal bir egzersizdir. Aynı zamanda beyin de olumlu etkilenir. Kol ve bacak hareketleri arasındakı uyumu sağlamak, beynin çalışmasına yardımcı olur, dansın ritmi ise morali düzeltir.

Sosyal Latin dansları, Salsa, Cha cha cha, Merengue ve Bachata’dır. Karın bölgesini eritmek, baldırlar ve kalça bölgesini toparlamak isteyenlere Latin dansları mutlaka önerilir. 

Latin danslarının hepsi kasları esnekleştirir. Latin dansları içinde Salsa, Cha cha cha ve merengue en çok kalori harcatan danslardan olup orta ritimde 1 saat sürekli bu dansları yaptığınızda yaklaşık 8-9 bin adım kullanırsınız. Bu size 1 saat içinde yaklaşık 400 kalori harcatacaktır.
 

Latin Dansları Eğitimini sosyal amaçlı ve yarışma amaçlı eğitim olmak üzere iki bölüme ayırmakta fayda vardır. Genelde bu ayrımı insanlar dans kursuna gelirken kendileri yaparlar yada eğitmenlerinin ve bulundukları ortamında etkisiyle kurs döneminde şekillenir. Sosyal amaçla dans kursuna gelen insanlar dans dersi süresince yoğun geçen iş hayatının stresinden uzaklaşıp aynı zamandada bir kaç dans figürü öğrenmeyi hedeflemektedirler.


Sosyal amaçlı hobi class olarak adlandırdığımız sınıflarda 1,5 saatlik dans dersi süresinde ilk 15 dakikada ısınma ve dans estetiğini düzenleyen, bale temeli içeren figür çalışmaları yaptırmaktayız. Daha sonra 30 dakika civarında partnerleri ile birlikte seviyelerine uygun figürleri içeren küçük dans koreografileri öğretiyoruz. İzleyen 15 dakikada öğrenilen bu koreografinin estetik ve kolay yapılabilmesi için, püf noktası dediğimiz küçük teknik detayları temizleme adı altında gösteriyoruz. Kalan 30 dakikada ise öğrenilen bu koreografileri güncel müziklerle pratik yaptırıyoruz. Yaptırılan bu koreografinin tam olarak yerleşmesi icin bir sonraki haftaya kadar minimum 3 saat pratik yapılması gerekmektedir. Bunuda biz dans geceleri yada düzenlemiş olduğumuz pratik saatleri ile gerçekleştirmekteyiz. Dans etmeyi hızlı öğrenmek, öğrencinin gayretine ve isteğine kalmaktadır. Sosyal amaçlı sınıflarda mümkün olduğunca aynı partnere bağımlı olmadan partner değiştirerek ders yapmaktayız. Bunun bir çok sebebi olmakla birlikte öncelikli amaç dans dersi alan kişilerin başka partnerlerle de rahatlıkla dans edebilmesini sağlamaktır.

Yarışma amaçlı yetiştirdiğimiz öğrencilere çok daha ciddi ve detaylı bir eğitim vermekteyiz. Yarışmaya iki ay kala kamp dönemi dediğimiz sürede yarışmacı çiftlerin koreografilerini düzenlemek üzere extra sınıflar açmaktayız. Bu sınıflarda estetik görünümlerin üzerinde daha fazla durup, başın, ellerin, bacakların nasıl durursa daha estetik görüneceğini, yüz mimiklerini nasıl kullanmaları gerektiğini, göğüs duruşlarını hangi açılarda durursa izleyenlere mesajlarını daha iyi iletebileceklerini, nasıl müzikler seçmeleri gerektiğini ve bu müziklerin nerelerine hangi figürleri yerleştirirler ise daha etkileyici olacaklarını, sahneyi nasıl kullanmaları gerektiğini, partnerleriyle nasıl iletişim kuracaklarını, izleyenlere bunu nasıl aksettirmeleri gerektiğini ve bunların haricinde yarışmanın sahne arkasından sahne önüne kadar pek çok detayı ayrıntılarıyla öğretmekteyiz.

 

Latin Danslarının çıkışları ve ne anlama geldikleri hakkındaki kısa bilgiler şu şekildedir.

 

Salsa: Salsa, İspanyolca'da kelime anlamı olarak sos ya da salça'dır. Birçok popüler müzikte olduğu gibi, salsa da Afrika kültürünün, yeni dünya'nın kozmopolit kültürüyle buluşmasıyla ortaya çıkmıştır. Salsa 1930’lu yıllarda Küba'da başlamıştır. Afrikalıların ağaç oymasından oluşan vurmalı çalgılarının temelini oluşturduğu salsa müziği 60’lı yıllarda New York’taki üflemeli jazz enstrümanlarıyla birleşerek yeni bir boyut kazanmıştır.

Hareket olarak modern Latin dans müziğini Küba kurduysa da değişik içeriklerle bu dansın transformasyonu Karayipler dışında, New York, Los Angeles ve Miami sokaklarında gerçekleşmiştir.

 

Bachata: Yerli Dilinde acılı aşk anlamına gelen Bachata kelimesi Dominik kökenli müzik ve dansa verilen isimdir. Bolero ve Merengue hareketlerinin karışımından oluşmuştur. Müzik türü olarak daha çok gitarın ön planda olduğu bir müziktir.

Bachata bilinen en ateşli danslardan biridir, partnerinizle tek vücut olarak müziğe kendinizi bırakırsınız. Aynı zamanda bachata aşıkların, aşkın, tutkunun dansıdır.

 

Cha cha cha: ChaCha İspanyolca'da çocuk bakıcısı demektir. Küba familyası danslarının diğer bir üyesi olan Cha Cha Cha, aynı zamanda sosyal Latin-Amerikan danslarının en popüler olanıdır. Cha Cha Cha'nın birçok hareketinde bu sebeble Rumba ve Mambo hareketlerinden benzerlikler vardır. En temel farklılık "Cha Cha Cha" dadır. Bu terim adını müzikteki dördüncü vuruşun, kolay yakalanabilen Cha Cha Cha ritmini vermek için bölünmesiyle oluşmuştur.

 

Merengue: Dominik Cumhuriyetinin ulusal dansı, komşuları Haiti ve etrafındaki adalarda yapılan danstır. Adını şeker ve yumurtanın beyazından yapılan bir şekerlemeden almıştır. 19. yy'da Merengue Dominik Cumhuriyetinde çok popüler oldu. Sadece, ülkede yapılan her kutlamada dans edildiği için değil, Karayipler ve Güney Amerika'da da popüler ve latin Amerikan danslarından biri olduğu içindir.

Sizi Arayalım

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!